«Від відлагодженого механізму влади залежить формування майбутнього держави»

Сорохтін Олександр
02.03.2011
Вікторе Михайловичу!
Нібито зрозуміло, що найближча конструктивна перспектива для нас - конкурентна ринкова економіка. Але. Внаслідок чи то недолугої, чи навпаки, продуманої приватизації в країні склались типові олігополістичні (а то й монополістичні) ринки в тих секторах, де краще було б бачити більше конкуренції. Результати ми постійно відчуваємо на собі у вигляді явно спланованих стрибків цін і т.ін. На Ваш погляд, які дії з боку держави, або й суспільства в цілому, логічно зробити для отримання саме конкурентного середовища? З врахуванням того, що при кермі знаходяться ті самі монополії та олігополії?

Шановний Олександре!Сильна конкуренція за споживача, а звідси – свобода вибору для нього, виникають за умов:
1.    Простота відкриття бізнесу;
2.    Вільний доступ до ресурсів;
3.    Вільний доступ до ринків збуту;
4.    Рівні умови функціонування.
В Україні є проблеми і з першим, із другим, і з третім, і з четвертим. Започаткування бізнесу все ще залишається непростою справою. Хоча мало б відбуватися за повідомним принципом.  Дозвільний принцип поліпшити неможливо. Додайте до цього нікому не потрібні дозволи чи ліцензії та інші вимоги, які часто навіть законодавчо не врегульовані.
Закритий для конкуренції сектор корисних копалин, приватизація, аграрний сектор(земля), будівництво (знову ж через землю). Доступ до них (вільний, чесний, прозорий) здатна забезпечити ціна, що формується виключно на відкритих аукціонах.
Дуже серйозні проблеми продажу готової продукції, виконання робіт чи надання послуг. Великий сегмент державних закупівель з причин тендерних процедур закритий для вільного доступу – оборонні, освітні, медичні замовлення, будівництво та ремонт доріг, залізничні пасажирські перевезення. Як і в попередньому випадку вільний доступ можуть забезпечити вільні торги за єдиним критерієм – ціною (всі інші елементи мають визначатися умовами тендерів).
Квоти – «прекрасний» інструмент обмеження конкуренції. Зерно веде до спокуси нових обмежень стосовно інших видів аграрної продукції. Зрозуміло, що нічого доброго такі обмеження не дають.
Навіть у нині монопольних секторах може бути створена конкуренція. Наприклад, залізничними рейками можуть користуватися для пасажирських перевезень кілька компаній. Колія залишається монополією.
Неможливо конкурувати, коли один звільнений від податків, а інший платить. Ті ж наслідки отримуємо, коли хтось використовує «офшорні» (і не тільки зовнішні) схеми. Аналогічні проблеми виникають при неповерненні ПДВ чи неприйнятті податкових декларацій, що веде до так званого договірного оподаткування. Впевнений, що Вам зрозумілі необхідні у цій сфері рішення.
Насамкінець, мене дуже турбує посилення негативних тенденцій у цих процесах. А без вирішення наявних і нових проблем економіка позбавляється постійного джерела для свого зростання – інвестицій.

Останні коментарі:
Новий коментар
Ваше Ім'я:*
Тема:*
Коментар:*
CAPTCHA
Введіть слово з малюнка *:
* - обов'язкові поля

Звернення громадян
П.І.Б*
Текст звернення*
E-Mail*
CAPTCHA
Введіть слово з малюнку*: