«Світова криза – унікальний шанс для здійснення реформ»

Віктор М.
30.11.2010
Добридень. Я дуже поважаю Вас як спеціаліста і хочу почути Вашу думку з такого приводу:
Я думаю, що головна проблема українського податкового законодавства (і не тільки) - адміністрування. Для великого бізнесу це не є проблема, а для малого це катастрофа. Перехід на загальну систему для підприємства де працює 3-5 працівників означає годувати ще і бухгалтера. А в наших умовах ще і податківця, який при великій кількості роз'яснень ДПА знайде за що накласти штраф. Я вважаю, що ідеальна податкова система - це не та де маленькі податки, а та де вести бугхалтерію можно навчитись за тиждень вечірніх курсів і де закони не міняються роками, а ДПА не має право видавати свої подзаконні акти, які постіно ускладнюють адміністрування. Маленький приклад: підприємство повинно відсилати кошти на різні рахунки (в пенсійний, соцстрах ітп) - це значно простійше робити самій податковій. Нормативи треба складати з точки зору простоти для підприємства, а не для податкової і не треба буде спрощена система. І Україна не буде http://www.doingbusiness.org/rankings - тут на ганебному 181ому із 183.
Дякую за відповідь.

Віктор Пинзеник: Адміністрування - системна вада адміністрування податків. Ваша оцінка правильна. Але проблема полягає не тільки в обліку та звітності. Друга системна вада адміністрування - його філософія, що орієнтується на ідеологію тотального контролю. А це утопія. Це неможливо. І це якраз створює можливість "опікуватися" обраними для перевірок підприємствами, а також створювати проблеми при поверненні ПДВ.
Країні потрібна принципово інша філософія адміністрування. Я її називаю системою контролю відхилень. Податкова при цьому опікується тими, хто потрапив у сферу відхилень, тобто уникає сплати податків. Решта економіки працює, не знаючи, що в країні є податкова, бо до неї остання не ходить. Залишається лише розділити економіку на два такі сектори. Інструмент для цього є - електронна декларація. При цьому не треба нікого перевіряти (з виїздом на підприємство) для виявлення відхилень. Сподіваюся, Ви розумієте, що така система має і матиме сильний політичний опір.
Але проблема податків - не тільки в адмініструванні. Друга системна проблема - справедливість або рівність умов. Податки мають платити всі. Коли хтось звільнений від їх сплати, це створює офшори (внутрішні). Легальний бізнес часто не може витримувати конкуренції з тими, хто не платить податки. Він вимушений або теж іти у тінь, або гинути.
Насамкінець, проблема ставок. Вона похідна від видатків держави. Без вирішення проблеми видатків питання ставок податків вирішити неможливо. Інакше кажучи, питання ставок слід вирішувати після (або одночасно) з проведенням серйозного реформування освіти, медицини, пенсійної системи.

Останні коментарі:
Новий коментар
Ваше Ім'я:*
Тема:*
Коментар:*
CAPTCHA
Введіть слово з малюнка *:
* - обов'язкові поля

Звернення громадян
П.І.Б*
Текст звернення*
E-Mail*
CAPTCHA
Введіть слово з малюнку*: