«Суспільство має платити не за кризу, а за вихід з неї»

Віктор Пинзеник: «Проблема дефіциту бюджету залишається проблемою №1 в Україні»

28.09.2010
Чи може зростаюче боргове навантаження на бюджет призвести до проблем з виконанням Україною своїх зобов’язань? Про це LB.ua поцікавився у екс-міністра фінансів України Віктора Пинзеника.
- Днями Україна розмістила десятирічні євробонди на $1,5 млрд. (7,75%) та п’ятирічні на $0,5 млрд. (6,875%). Чому країна після згоди на фінансування від МВФ все одно змушена позичати гроші?
- Перш за все, кошти МВФ ідуть не на фінансування дефіциту бюджету, а на фінансування дефіциту платіжного балансу. Те, що минулого і частково цього року надані кошти йшли в бюджет, – виняток із правил. Але цих коштів не вистачає для покриття нестачі в Уряду. Крім того, країна має повертати старі борги. Наприклад, нещодавно надані російським банком $2 млрд. Таким чином, потреба у позиках є сумою двох складових: дефіцит бюджету та повернення існуючих боргів.
- Чи прийнятний рівень прибутковості був закладений Урядом?
- При відкритих запозиченнях ставка прибутковості залежить не від Уряду, а від тих, хто позичає гроші. Сьогодні країна не той позичальник, якому в 2005 році Мінфін (тоді я його очолював) надав €500 млн. під 4,95% річних. Країна обтяжена боргами, не усунута причина їх наростання (великий дефіцит бюджету), зменшуються чисті (власні) валютні резерви. Ці та інші обставини визначають ціну грошей для України.
- Уряд Юлії Тимошенко також позичав гроші, зараз це робить Уряд Миколи Азарова. Чи є якась різниця у їхній борговій політиці?
- Можна розглядати боргову політику як окремий елемент економічної політики. Але в наших умовах не в цьому проблема. Як і попередній, так і нинішній Уряд заклали фундаментальну основу для наростання боргу – величезний дефіцит бюджету. Нинішній Уряд у перші місяці своєї роботи повів країну тупиковою дорогою попереднього – життя в борг. «Холодний душ» відмови МВФ надати кошти для такої дороги змусив Уряд зробити певні кроки, щоб зійти з хибного шляху. Бюджет поточного року був переглянутий, а його дефіцит зменшено. Проблема дефіциту не знята з порядку денного, але крок до її вирішення зроблено. Подальші дії, хоча вони й непрості, продемонструють готовність і націленість влади робити необхідні кроки.
- Скільки грошей зараз винна держава Україна кредиторам?
- Державний борг України станом на 1 серпня поточного року склав 362,1 млрд. грн (майже 8 тис. грн на людину). Це в 4,1 (!) рази більше, ніж було 2,5 роки назад – 88,7 млрд. грн станом на 1 січня 2008 року). Темпи зростання боргу вражають. - Чи прийнятний цей рівень боргового навантаження, коли починати хвилюватися?
Проблема не стільки у масштабах боргу, скільки у темпах його зростання. А вони – наслідок нав’язаної країні політики життя в борг. І ця політика існує й зараз. Сподіваюся, всі розуміють, що нічого доброго від такої політики чекати не можна. Хвилюватися треба було починати, коли міністр фінансів подав у відставку, оскільки Уряд, в якому він працював, відмовився жити в межах наявних коштів.
- Зобов’язання України переважно короткострокові чи довгострокові, на який рік припадає найбільше боргів?
- Хвилюватися слід не з причин можливих пікових боргових навантажень, а з причин, що зумовлюють наростання боргу – дефіциту бюджету. Бо за відсутності останньої обставини Уряд досить легко уникає пікових боргових навантажень. Неважко позичити гроші, коли відсутня фундаментальна причина втягування у борг – дефіцит бюджету, а тим самим зняти пікові проблеми.
- Чи існує ризик технічного дефолту України у найближчі п’ять років?
- Так. Ні. Обидві відповіді мають право на існування. Все залежить від дій. Хочу наголосити: загроза дефолту не є неминучою приреченістю. Не є проблемою уникнути цієї загрози. Все залежить від готовності влади вирішувати наявні болючі проблеми.
- Що б ви порадили зробити уряду задля подолання «боргової ями»?
- Коли ви постійно живете в борг, немає іншого способу вийти з такого ілюзорного і вкрай небезпечного життя, окрім як привести свої витрати у відповідність з доходами. Проблема дефіциту бюджету залишається проблемою № 1 в Україні.

LB.ua Андрей Яницкий 28.09.2010

Останні коментарі:
Новий коментар
Ваше Ім'я:*
Тема:*
Коментар:*
CAPTCHA
Введіть слово з малюнка *:
* - обов'язкові поляСпілкування

Гриценко Володимир Андрійович :
Шановний Вікторе Михайловичу, скажіть будь ласка, якою ціною велася політика фіксованого валютного к ...

Віктор Пинзеник: Шановний Володимире Андрійовичу! Навряд чи скажу зараз більше, ніж сказав у своїй статті &quo ...

Бут Валентин Вікторович :
Як я розумію, протиснувши бюджет 2015, уряд взяв курс на дефолт. Якщо так, то часу виправити той кур ...

Віктор Пинзеник: Шановний Валентине Вікторовичу! Сьогодні немає сенсу говорити про щось, не вирішивши головного - здатності держави фінансувати видатки. Ця здатність втрачена у зв'язку з ве ...

Колпакчи Олег Валентинович :
Прокомментируйте пожалуйста эту реформу ЕСВ.
Особенно интересно ваше мнение об источнике (я и
...

Віктор Пинзеник: Шановний Олеже Валентиновичу! Мені важко зрозуміти рішення щодо ЄСВ в умовах, коли нестача коштів у Пенсійному фонді цього року оцінюється майже у 100 млрд. грн. А бюджет, ...

Відео