«Від відлагодженого механізму влади залежить формування майбутнього держави»

Віктор Пинзеник: спад економіки уповільнився, але це ще не початок її піднесення
25.09.2015
Віктор Пинзеник
Прочитав повідомлення про зростання української економіки у третьому кварталі на 1 % (до ІІ кварталу 2015 року). І хоча посилання іде не на офіційний орган статистики, не стану ставити оцінку під сумнів. Проблема в іншому. Чи є такого роду показники ознакою початку піднесення економіки? Ні, на жаль. Важливо правильно розуміти та використовувати показники.
 Найкраще відбиває ситуацію в економіці порівняння даних співставних періодів часу. Наприклад, серпень поточного року порівнюють із серпнем попереднього, третій квартал 2015 року з відповідним кварталом минулого року. Використання порівнянь до попереднього місяця чи кварталу дає досить спотворене уявлення про реальні процеси. Причина – різна кількість робочих днів (у січні політики привчили нас до новорічних «відпусток», а отже його не можна порівнювати з іншими місяцями, крім такого ж «відпускного» січня). А ще важливіша обставина – сезонність виробництва (пшеницю взимку не збираємо). Уникнути впливу цих факторів дозволяє застосування співставних періодів. 
Українська статистика дозволяє бачити реальні тенденції в економічній динаміці, надаючи щомісяця співставлення обсягів економіки за періодами (поточного та попереднього років). 
Останнє повідомлення за вісім місяців щодо показника ключового сектора економіки (промисловості) свідчить, що до січня-серпня 2014 року обсяг виробництва зменшився на 18%
Від’ємне значення за цей період показують вантажооборот (-12,2%), пасажирооборот (-9,8%), сільське господарство (-5,8%), будівництво (-24,6%), торгівля (-23,1%). Чітко виражений тренд уповільнення спаду промисловості, будівництва, вантажних перевезень. Але це спад. І досить значний спад. 
Наведені показники – кумулятивні, що відбивають результати за весь період. А нам надзвичайно важливо розуміти процеси, що відбуваються зараз, в останні місяці. На жаль, статистика в цьому плані нас не дуже радує наявністю відповідних даних. Але частково вони є. По двох секторах – промисловості та будівництву надаються й помісячні показники. Так, по промисловості при спаді за період у 18% у серпні (до серпня 2014 року) спад склав 5,8%, що демонструє істотне уповільнення негативної динаміки в серпні. 
Кілька важливих висновків. Економіка України в третьому кварталі 2015 року має від’ємні показники динаміки (до третього кварталу попереднього року) і за підсумками року буде зафіксований спад, більший за який ми мали у період світової фінансової кризи у 2008 р. – 15,1%. 
Досить чітко проглядається тренд уповільнення спаду, однак головним чинником такого тренду є не зміна умов ведення економічної діяльності, а ефект статистичної бази, бази порівнянь. У серпні минулого року ми спостерігали найбільший рівень спаду (-21,4%), що тримався високим до кінця 2014 року. А тому сподівання на економічне зростання в Україні треба ув’язувати лише з реальними діями щодо формування сприятливого інвестиційного середовища.

Останні коментарі:
Новий коментар
Ваше Ім'я:*
Тема:*
Коментар:*
CAPTCHA
Введіть слово з малюнка *:
* - обов'язкові поля

Архів новин
Для пошуку в архіві новин - оберіть
потрібну дату
 Вересень 2021 
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3