«Для реформування необхідна чесна розмова з суспільством»

Віктор Пинзеник: дивно розглядати нарощування видатків, як спосіб вирішення проблем, породжених нарощуванням видатків
28.02.2012

Виступ В.Пинзеника під час публічних дебатів "Збільшення державних видатків відверне другу хвилю кризи в Україні", 28.02.2012 р.

Питання ефективності збільшення видатків може бути способом підтримки національної економіки. За наявності маленької «дрібнички»: у вас є для цього кошти, ресурси. У такому разі важливо спрямувати їх для найбільш уражених секторів і для реалізації водночас завдань публічної влади.

Можливий варіант нарощування видатків не публічного характеру. Наприклад, реконструкція і ремонт комунальних мереж (тепло, вода, каналізація), ліній електропередач може значно зменшити залежність і вразливість нашої металургії: від ситуації на зовнішніх ринках. Але це - не публічні видатки. Для нарощування державних видатків у нас немає дрібнички – коштів. А тому в наших умовах збільшувати державні видатки можна за рахунок нарощування боргів, які тільки за останні 4 роки зросли більш, ніж у 5 разів і обслуговування яких забирає майже кожну десяту частину доходів державного бюджету (загальний фонд). Рекорд.

Хочу наголосити, що в основі нинішніх загроз нової хвилі кризи лежать дещо інші причини, ніж у 2008 році. Багатьом країнам світу загрожують проблеми, пов’язані з суверенними боргами. А ці борги є породженням дефіцитів бюджету або надмірних бюджетних видатків. Це проблема Греції, Португалії, Ірландії, Іспанії, Італії, США. В цьому списку звичайно знайдеться і Україна. Усі ці країни скорочують державні видатки. Ми ж обговорюємо дивний спосіб уникнення проблем від нарощування державних видатків подальшим нарощуванням цих видатків.

Дуже б не хотів, щоб питання другої хвилі кризи в Україні зводилося до того, збільшувати чи не збільшувати публічні видатки. Бо в такому випадку більш продуктивною буде дискусія: що краще для української економіки - коли у Вас болить десять зубів чи двадцять?

Проблеми української ситуації лежать у іншій площині. Це питання керованості боргової ситуації та зменшення боргу, прогнозованості обмінного курсу, якісного поліпшення інвестиційного клімату. Слід розв’язати ці проблеми. І тоді питання другої хвилі кризи будуть предметом дискусій будь-де, тільки не в Україні.


Останні коментарі:
Новий коментар
Ваше Ім'я:*
Тема:*
Коментар:*
CAPTCHA
Введіть слово з малюнка *:
* - обов'язкові поля

Архів новин
Для пошуку в архіві новин - оберіть
потрібну дату
 Вересень 2021 
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3