«Економічна ситуація потребує адекватних дій»

Віктор Пинзеник: Стабільною гривню робить правильна політика
31.08.2012
2 вересня українська гривня святкує  16-річчя. Про запровадження національної валюти, про сучасні ризики і перспективи гривні Віктор Пинзеник розповів у інтерв'ю газеті "Удар"

- Вікторе Михайловичу, незалежній Україні 21, а гривні лише 16 років. Чим це пояснити?

- Проблема не в тому, щоб запустити національну валюту. Вона має бути стабільною, стати добрим мірилом доходів людей та економіки, інструментом так необхідних для інвестицій заощаджень. Це ніколи не робить ні сама грошова реформа, ні назва грошової одиниці, ні її технічний захист. Це потребує певних дій. Дуже важливою з них є усунення причин інфляції, яка у попередні роки (до 1996 року) була високою. Необхідні і не завжди прості та легкі кроки для цього були зроблені. Для порівняння: інфляція у 1997 році була 10,1%, тоді як у 1995-му – 281,7% Тому і вибір припав на 1996 рік, коли інфляція різко пішла на спад.
- Ви, як один із «батьків» гривні, як оцінюєте стан свого «дітища» сьогодні?
- У перші роки свого життя (застосування) гривня демонструвала хороший приклад стабільності. Нагадаю, що долар два роки обмінювався по 1 грн. 88 коп. Приємно було бачити гривню, що приймалася в обмінних пунктах багатьох країн Європи. Сама реформа була чесною і прозорою. Обмінювали всі старі грошові знаки, що були пред’явлені для обміну. Бо не гроші є причиною хабарництва і корупції. А спроба «повісити» на гроші невластиві їм функції небезпечна, бо породжує недовіру до грошей (обманули раз – обмануть і вдруге). Гривня пережила два серйозні удари. Перший – у 1998-1999 роках, коли обмінний курс виріс до більш, ніж 5 грн. за долар. Другий – у 2008 році (зростання до 8 грн. за долар). Підґрунтя обох ударів спільне – борг. Тільки у першому випадку це був державний борг, причиною якого є бюджетний дефіцит, прагнення витратити те, чого немає. У другому випадку причиною став зовнішній борг України (включає борг держави та економіки), тобто девальвація гривні стала не наслідком стихійного лиха, погоди тощо, а наслідком неправильних дій, небажання робити правильні дії та популярної в Україні «гри» в популізм.
- Останніми місяцями українці знову пожвавлено скуповують валюту. Чи є причини для цього?
- Причини, на жаль, для цього є. Обмінний курс є продуктом фундаментального балансу країни. Його називають платіжним. Простіше кажучи, притік валюти в Україну і відтік з України мають збігатися. Чому обмінний курс гривні тривалий час був стабільним? Бо надходило валюти більше, ніж виходило з країни. Зараз ситуація протилежна. Дисбаланс є по каналу експорт-імпорт. Але є дисбаланс і по боргах, бо нові позики стали вже проблемою і немалою проблемою. Дисбаланс могли б усунути інвестиції. Але їх обсяг невеликий.
- Що ж нас чекає з обмінним курсом?
Грамотні українські фахівці банків, підприємств прогнозували на цей рік девальвацію 5-8%. Цього ж не відбувається. Курс тримається за рахунок втрати резервів (порівняно з серпнем минулого року зараз вони менші на 10 млрд.дол) Це недопустима розкіш для України. Але замість усунення причин дисбалансів іде боротьба із наслідками. Типовим прикладом такої боротьби є запровадження практики обміну валюти за паспортом. Готуються й інші подібні рішення. В такій ситуації вкрай важко прогнозувати обмінний курс. Коли не знаєш (не розумієш), які рішення будуть прийняті і чи будуть прийняті взагалі.
- Що треба зробити для відновлення стабільності гривні?
- З уже сказаного раніше досить зрозуміла логіка дій. Не деталізуючи, окреслю їх. Має бути усунута причина наростання боргу – дефіцит бюджету. Зрозуміле у кожній сім’ї правило жити по засобах має діяти і для держави у цілому. Щодо недержавних боргів функцію регулятора може взяти на себе обмінний курс. Він має «дихати», а НБУ упереджувати можливість спекуляцій та спроби спекулятивних атак на курс. Радикально поліпшеним має бути інвестиційний клімат. Бо це власне уже притік валюти. Це також і експорт та імпортозаміщення. Майже все, що породжує корупцію, водночас перешкоджає інвестиціям. Тому «Авгієві конюшні» корумпованої залежності бізнесу від чиновників мають бути розчищені. Головне: потрібна воля на дії. Потрібні політики, які не бояться чесної, відкритої розмови зі своїми громадянами і не бояться приймати необхідні для прогресу країни рішення.

Останні коментарі:
Новий коментар
Ваше Ім'я:*
Тема:*
Коментар:*
CAPTCHA
Введіть слово з малюнка *:
* - обов'язкові поля

Архів новин
Для пошуку в архіві новин - оберіть
потрібну дату
 Вересень 2021 
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3